Skip to content

8 Cook RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block738.14
Lot55
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,645
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
17%
Improvement Value:$173,400
83%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,018+2.8%
2024$24,335+3.3%
2023$23,558+0.2%
2022$23,522+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$698,888
DeedBook 5140, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3710, Page 135