Skip to content

30 Tanglewood LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 12, 2000

Property Information

Block739
Lot2.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,389
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,800
33%
Improvement Value:$93,000
67%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,663+2.8%
2024$16,208+3.3%
2023$15,690+0.2%
2022$15,666+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,389DeedBook 4780, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1955