Skip to content

281 Summerhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$3,100,000
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block741
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage16,028
Acreage1.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
20%
Improvement Value:$380,100
80%
Total Assessment$476,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,056+3.1%
2024$56,323+3.3%
2023$54,499+0.1%
2022$54,423+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$3,100,000

To:

DeedBook 19681, Page 1529

Property Sale

Sale
$2,300,000

From:

To:

DeedBook 17067, Page 957Recorded1/24/2018

Property Sale

Sale
$2,105,000

From:

To:

DeedBook 6327, Page 385Recorded2/28/2012

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

Sq Ft16,028DeedBook 5781, Page 98Recorded2/6/2007

Property Sale

SaleMulti
$69,521

To:

DeedBook 3841, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1975