Skip to content

155 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2013

Property Information

Block741
Lot22.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionSERVICE STATION
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,296
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
38%
Improvement Value:$106,000
62%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,852+3.1%
2024$20,229+3.3%
2023$19,574+0.1%
2022$19,547+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959