Skip to content

17 Clearview RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 19, 1989

Property Information

Block743.01
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,978
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,000
38%
Improvement Value:$67,300
62%
Total Assessment$108,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,206+3.1%
2024$12,812+3.3%
2023$12,397+0.1%
2022$12,380+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 3815, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1964