Skip to content

17 Kevin RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Date
Mar 31, 1987

Property Information

Block743.01
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,508
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
32%
Improvement Value:$68,000
68%
Total Assessment$99,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,121+3.1%
2024$11,759+3.3%
2023$11,378+0.1%
2022$11,362+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960