Skip to content

19 Clearview RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block743.01
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,688
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
35%
Improvement Value:$67,100
65%
Total Assessment$103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,645+3.1%
2024$12,268+3.3%
2023$11,871+0.1%
2022$11,854+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,688DeedBook 6784, Page 243

Property Sale

Sale
$174,200
DeedBook 4235, Page 853

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 4000, Page 14

Property Sale

Sale
$110,000

Property Built

Built

Year Built: 1964