Skip to content

16 Clearview RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block743.02
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,205
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
21%
Improvement Value:$138,900
79%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,364+3.1%
2024$20,726+3.3%
2023$20,055-12.4%
2022$22,885+74.9%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,205DeedBook 6306, Page 504

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6094, Page 191

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,205DeedBook 6094, Page 191Recorded10/8/2009

Property Built

Built

Year Built: 1965