Skip to content

27 Clearview RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 20, 1984

Property Information

Block745.01
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,434
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$83,000
70%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,139+3.1%
2024$13,709+3.4%
2023$13,257+0.1%
2022$13,239+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,434DeedBook 28860, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1964