Skip to content

16 Kevin RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block745.01
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,508
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,800
37%
Improvement Value:$54,100
63%
Total Assessment$85,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,475+3.1%
2024$10,162+3.3%
2023$9,833-4.2%
2022$10,265+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 19187, Page 1058

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5809, Page 272NU CodeLeaseback (28)Recorded4/20/2007

Property Sale

Sale
$175,000

Property Built

Built

Year Built: 1960