Skip to content

3 Stephens DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Date
May 4, 2002

Property Information

Block745.02
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,855
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
29%
Improvement Value:$89,200
71%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,303+3.1%
2024$14,847+5.3%
2023$14,103+0.1%
2022$14,083+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$219,500
DeedBook 4088, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1965