Skip to content

55 Canterbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2020

Property Information

Block746
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,027
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
32%
Improvement Value:$66,100
68%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,853+3.1%
2024$11,499+3.3%
2023$11,126+0.1%
2022$11,111+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,027DeedBook 7028, Page 605Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 29370, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1956