Skip to content

3 Winton RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 13, 2015

Property Information

Block749
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,967
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
31%
Improvement Value:$69,900
69%
Total Assessment$101,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,316+3.1%
2024$11,948+4.3%
2023$11,458+0.1%
2022$11,442+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,967DeedBook 6682, Page 302Recorded4/23/2015

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,967DeedBook 4661, Page 1Recorded7/23/1999

Property Built

Built

Year Built: 1958