Skip to content

4 Sixth StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block74
Lot1.05
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,848
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
41%
Improvement Value:$48,800
59%
Total Assessment$82,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,940+2.8%
2024$9,669+3.3%
2023$9,360+0.2%
2022$9,346+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 3992, Page 786

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 29090, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1972