Skip to content

4 Valiant RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 22, 1990

Property Information

Block755
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,874
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
27%
Improvement Value:$90,600
73%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,133+3.1%
2024$14,681+3.3%
2023$14,206+14.3%
2022$12,426+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 3882, Page 850Recorded10/30/1990

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 28450, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1963