Skip to content

2 Fifth StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Nov 13, 1987

Property Information

Block75
Lot1.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,504
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,800
42%
Improvement Value:$47,500
58%
Total Assessment$82,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+2.8%
2024$9,610+3.3%
2023$9,303+0.2%
2022$9,289+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft1,504DeedBook 3666, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1959