Skip to content

6 Watchung RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 20, 2013

Property Information

Block760
Lot17.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,624
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
35%
Improvement Value:$64,700
65%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,145+3.1%
2024$11,783+3.3%
2023$11,401+0.1%
2022$11,385+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 6506, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1960