Skip to content

8 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block769
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,572
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
37%
Improvement Value:$60,800
63%
Total Assessment$96,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+3.1%
2024$11,416+3.3%
2023$11,046+0.1%
2022$11,031+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1963