Skip to content

347 Summerhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1939

Last Sale Price
$215,500
Last Sale Date
Jul 2, 2018

Property Information

Block769
Lot18.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,519
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
30%
Improvement Value:$82,500
70%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,365+3.1%
2024$13,936+3.3%
2023$13,485+0.1%
2022$13,466+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,500

To:

Sq Ft2,458DeedBook 17275, Page 811

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5361, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1939