Skip to content

19 Rath LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block770.01
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,109
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
35%
Improvement Value:$68,800
65%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,749+2.8%
2024$12,401+3.3%
2023$12,005+0.2%
2022$11,987+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,109DeedBook 17061, Page 1825NU CodePost-appeal (29)Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$245,000

To:

DeedBook 4614, Page 422

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1972