Skip to content

12 Crest RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block770.01
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,376
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
36%
Improvement Value:$63,900
64%
Total Assessment$99,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,921+2.8%
2024$11,595+3.3%
2023$11,225+0.2%
2022$11,208+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 18339, Page 1911Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 17469, Page 759Recorded4/12/2019

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 6846, Page 734Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 6486, Page 490Recorded8/28/2013

Property Sale

Sale
$58,000

To:

DeedBook 29100, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1974