Skip to content

38 Rath LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block772.01
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,759
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
31%
Improvement Value:$82,600
69%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,370+2.8%
2024$13,977+3.3%
2023$13,531+0.2%
2022$13,511+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,759DeedBook 5518, Page 485Recorded7/13/2005

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 4932, Page 820

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4452, Page 204

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3819, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1974