Skip to content

36 Rath LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block772.01
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,419
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
32%
Improvement Value:$80,700
68%
Total Assessment$118,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,178+2.8%
2024$13,791+3.3%
2023$13,350+0.2%
2022$13,330+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook 17816, Page 236

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,419DeedBook 5904, Page 546Recorded12/26/2007

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 28990, Page 498