Skip to content

33 Rath LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block772
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,105
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$81,400
70%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,974+2.8%
2024$13,592+3.3%
2023$13,158+0.2%
2022$13,138+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To:

DeedBook 19563, Page 964

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,105DeedBook 18681, Page 46Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft2,105DeedBook 6045, Page 84Recorded5/6/2009

Property Built

Built

Year Built: 1975