Skip to content

38 Francis RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block780.01
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,628
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
29%
Improvement Value:$85,400
71%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,767+3.1%
2024$14,326+3.3%
2023$13,862+0.1%
2022$13,843+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,628DeedBook 6665, Page 470

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,628DeedBook 5539, Page 523Recorded8/25/2005

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4251, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1975