Skip to content

36 Francis RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block780.01
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,572
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
29%
Improvement Value:$88,700
71%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,133+3.1%
2024$14,681+3.3%
2023$14,206+2.7%
2022$13,832+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,572DeedBook 17758, Page 681

Property Sale

Sale
$240,250
DeedBook 3887, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1976