Skip to content

7 Eric LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 10, 2008

Property Information

Block789.01
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,752
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
29%
Improvement Value:$90,300
71%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,438+3.1%
2024$14,977-4.3%
2023$15,648+0.1%
2022$15,626+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,752DeedBook 5994, Page 200

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3591, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1973