Skip to content

29 Revock RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block789.02
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,900
18%
Improvement Value:$168,300
82%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,022+3.1%
2024$24,275+40.1%
2023$17,331+0.1%
2022$17,307+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 18619, Page 435

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 4234, Page 134

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 3963, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1973