Skip to content

10 Eric LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$474,500
Last Sale Date
Aug 20, 2003

Property Information

Block789.02
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,799
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
32%
Improvement Value:$75,900
68%
Total Assessment$112,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,682+3.1%
2024$13,273+3.3%
2023$12,844+0.1%
2022$12,826+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$474,500

To:

Sq Ft2,799DeedBook 5240, Page 223

Property Sale

Sale
$53,490
DeedBook 28200, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1973