Skip to content

320 New Brunswick AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$54,500
Last Sale Date
Sep 30, 1976

Property Information

Block789.03
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,175
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
35%
Improvement Value:$65,900
65%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,090+3.1%
2024$11,722+3.4%
2023$11,334+0.1%
2022$11,318+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$54,500

To:

Sq Ft2,175DeedBook 29500, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1976