Skip to content

6 Timothy LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 10, 2018

Property Information

Block789.03
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2502

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,926
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
33%
Improvement Value:$72,300
67%
Total Assessment$107,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,121+3.1%
2024$12,729+3.3%
2023$12,317+0.1%
2022$12,300+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,926DeedBook 17338, Page 1292

Property Sale

Sale
$52,250
DeedBook 28340, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1972