Skip to content

91 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$549,999
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block792
Lot14.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
30%
Improvement Value:$75,800
70%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,230+5.1%
2024$12,586+5.6%
2023$11,920+0.1%
2022$11,903+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$549,999

To:

DeedBook 19248, Page 702

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 4088, Page 172

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 3736, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1966