Skip to content

89 Central AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block792
Lot15.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,389
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
25%
Improvement Value:$95,000
75%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,511+3.1%
2024$15,048+3.3%
2023$14,561+0.1%
2022$14,540+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,389DeedBook 18010, Page 1960Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$435,000

To:

DeedBook 5263, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1966