Skip to content

18 Saint Georges RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2004

Property Information

Block795
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,365
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
32%
Improvement Value:$82,700
68%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,852+3.1%
2024$14,409+3.3%
2023$13,942+0.1%
2022$13,923+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 28550, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1968