Skip to content

25 Beacon Hill DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block801
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,385
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
27%
Improvement Value:$103,100
73%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,867+2.8%
2024$16,406+7.3%
2023$15,294+0.2%
2022$15,271+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000

To:

DeedBook 19377, Page 753

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,385DeedBook 5815, Page 659Recorded5/7/2007

Property Sale

Sale
$58,750
DeedBook 28210, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1969