Skip to content

35 Beacon Hill DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block801
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,378
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
35%
Improvement Value:$75,700
65%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,034+2.8%
2024$13,650+3.3%
2023$13,214+0.2%
2022$13,195+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,378DeedBook 5955, Page 306Recorded6/16/2008

Property Sale

Sale
$220,000

Property Built

Built

Year Built: 1970