Skip to content

28 Yorktown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block806
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
30%
Improvement Value:$90,700
70%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,510+2.8%
2024$15,087+3.3%
2023$14,605+0.2%
2022$14,583+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 19783, Page 1470

Property Built

Built

Year Built: 1968