Skip to content

44 Yorktown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block810
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,854
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$84,900
71%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,394+2.8%
2024$14,001+3.3%
2023$13,553+1.0%
2022$13,420+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,854DeedBook 17577, Page 632Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,854DeedBook 6436, Page 601NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/19/2013

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,854DeedBook 6243, Page 630NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/30/2011

Property Built

Built

Year Built: 1968