Skip to content

9 Sagamore LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block812
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class10
DescriptionEXP RANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,716
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
30%
Improvement Value:$87,700
70%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,994+2.8%
2024$14,585+3.3%
2023$14,119+0.2%
2022$14,097+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 6835, Page 268Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft2,853DeedBook 4682, Page 433Recorded9/14/1999

Property Built

Built

Year Built: 1971