Skip to content

6 Sagamore LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block812
Lot20.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,737
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
30%
Improvement Value:$91,500
70%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,607+2.8%
2024$15,180+11.2%
2023$13,655+0.2%
2022$13,635+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,737DeedBook 18329, Page 446

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 4071, Page 655

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 29460, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1970