Skip to content

8 Gates AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block827
Lot5.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,710
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
21%
Improvement Value:$95,500
79%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,598+2.8%
2024$14,199+3.3%
2023$13,746-8.4%
2022$15,000+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000

To:

DeedBook 18640, Page 198

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1964