Skip to content

57 Mitchell AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 8, 2004

Property Information

Block828
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage824
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
22%
Improvement Value:$121,200
78%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,572+2.8%
2024$18,064+3.3%
2023$17,487+0.2%
2022$17,461-20.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,220DeedBook 5399, Page 779Recorded10/22/2004