Skip to content

45 Mitchell AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 23, 2009

Property Information

Block828
Lot21.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,886
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
31%
Improvement Value:$75,300
69%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,097+2.8%
2024$12,740+3.3%
2023$12,333+0.2%
2022$12,314+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,886DeedBook 6120, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1978