Skip to content

38 Gates AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2008

Property Information

Block828
Lot21.05
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,907
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,700
28%
Improvement Value:$96,900
72%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,909+2.9%
2024$15,467+3.4%
2023$14,965+0.2%
2022$14,942+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,000

Property Built

Built

Year Built: 1985