Skip to content

14 Milton AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block828
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,420
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
35%
Improvement Value:$62,200
65%
Total Assessment$95,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,489+2.8%
2024$11,175+3.3%
2023$10,818+0.2%
2022$10,802+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 17785, Page 1559Recorded2/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960