Skip to content

247 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block82
Lot27.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class10
Description3 UNIT APT
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,722
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
22%
Improvement Value:$70,500
78%
Total Assessment$90,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,865+2.8%
2024$10,568+3.3%
2023$10,230+0.2%
2022$10,215+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,722DeedBook 17565, Page 208

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,722DeedBook 17350, Page 1472NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/14/2018

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3743, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1900