Skip to content

10 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1947

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block82
Lot4.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,795
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
27%
Improvement Value:$55,000
73%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,064+2.8%
2024$8,816+3.3%
2023$8,535+0.2%
2022$8,522+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,795DeedBook 6804, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1947