Skip to content

6 Mitchell AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 24, 2009

Property Information

Block830
Lot3.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,384
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
29%
Improvement Value:$63,900
71%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,805+2.8%
2024$10,509+3.3%
2023$10,174+0.2%
2022$10,158+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 6034, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1980