Skip to content

39 Ellison AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 2006

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Feb 23, 2006

Property Information

Block831
Lot5.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,500
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
21%
Improvement Value:$124,700
79%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,836+2.8%
2024$18,321+3.3%
2023$17,736+0.2%
2022$17,709+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000

From:

To:

DeedBook 5637, Page 417NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/2/2006

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

DeedBook 5634, Page 70NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/23/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006