Skip to content

16 Ellison AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1994

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block832
Lot7.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,624
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
29%
Improvement Value:$63,900
71%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,805+2.8%
2024$10,509+3.3%
2023$10,174+0.2%
2022$10,158+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 6978, Page 499

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 5492, Page 417Recorded5/13/2005

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4558, Page 543

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4153, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1994